Final Results

Pos Bib Name Time ± Group Team
1. 214 Paul Fernandez 05:26:42.7 00:00:00.0 Male Abingdon Amblers AC
2. 116 James Page 05:30:28.0 00:03:45.3 Male Cardiff Triathletes
3. 216 Peter Jackson 05:59:07.2 00:32:24.5 Male
4. 237 Rob Payne 06:02:13.5 00:35:30.8 Male
5. 21 Andy Pearce 06:02:57.3 00:36:14.6 Male Cardiff Triathletes
6. 190 Matthew Hart 06:06:22.4 00:39:39.7 Male
7. 142 Julian Doyle 06:17:09.8 00:50:27.1 Male
8. 275 Steven James 06:23:31.8 00:56:49.1 Male Cirencester AC
9. 168 Lynette Porter 06:26:11.5 00:59:28.8 Female Bitton Road Runners
10. 179 Mark Cooper 06:26:27.8 00:59:45.1 Male Clevedon AC
11. 180 Mark Brooks 06:30:16.6 01:03:33.9 Male Mercia Fell RC
T12. 113 Ian Harrison 06:34:17.9 01:07:35.2 Male
T12. 259 Sean Rice 06:34:17.9 01:07:35.2 Male
14. 48 Christian Regis 06:39:34.0 01:12:51.3 Male
15. 143 Karl Gordon 06:48:21.0 01:21:38.3 Male Deestriders RC
16. 132 John Bevan 06:53:19.0 01:26:36.3 Male
17. 206 Nigel Lawrence 06:58:15.4 01:31:32.7 Male
18. 120 Jamie Vanstone 06:58:42.3 01:31:59.6 Male Cwm Ogwr Running Club
T19. 240 Robin Smith 06:58:57.4 01:32:14.7 Male
T19. 63 Darryl Thomas 06:58:57.4 01:32:14.7 Male
21. 80 Eluned Malone 07:00:57.4 01:34:14.7 Female Arena 80 AC
22. 53 Colin Dear 07:03:27.2 01:36:44.5 Male
23. 27 Brett Jones 07:05:22.1 01:38:39.4 Male Outfit
T24. 169 Marc Jones 07:06:29.8 01:39:47.1 Male Rhondda triathlon club
T24. 278 Stewart Jones 07:06:29.8 01:39:47.1 Male Birmingham Running Athletics & Triathlon Club
26. 128 Jayne Angilley 07:08:44.1 01:42:01.4 Female At Your Pace trail running team
27. 50 Christopher Gay 07:08:51.5 01:42:08.8 Male Celtic TRI
28. 185 Matt Hodgson 07:11:25.6 01:44:42.9 Male SY Tri
29. 105 Graham Laver 07:16:41.1 01:49:58.4 Male
30. 103 Gary Herring 07:18:49.4 01:52:06.7 Male
31. 8 Alex Worthington 07:19:05.9 01:52:23.2 Male
32. 161 Loic Zirn 07:19:46.3 01:53:03.6 Male
33. 153 Ken Roberts 07:26:07.5 01:59:24.8 Male
34. 242 Rory Mcdermott 07:28:41.6 02:01:58.9 Male Great Western Runners
35. 18 Andrew Williams 07:31:11.1 02:04:28.4 Male
36. 95 Garrad Bailey 07:31:50.3 02:05:07.6 Male Weston AC
37. 254 Sanna Duthie 07:32:28.7 02:05:46.0 Female
38. 122 Jane Rees 07:33:37.3 02:06:54.6 Female Princes gate trust
T39. 243 Ross Fitzpatrick 07:35:33.4 02:08:50.7 Male
T39. 285 Timothy Plumb 07:35:33.4 02:08:50.7 Male Narberth Nobblers
41. 94 Gari John 07:37:11.4 02:10:28.7 Male
42. 198 Mike Gwynne 07:38:45.4 02:12:02.7 Male Pontypridd (Roadents) AC
43. 73 Edward Morris 07:40:22.9 02:13:40.2 Male The Running Community
44. 89 Gareth Richards 07:40:28.5 02:13:45.8 Male Cwm ogwr running club
45. 227 Rhys Jenkins 07:41:58.0 02:15:15.3 Male
T46. 239 Robert Gale 07:43:06.0 02:16:23.3 Male
T46. 160 Liz Wiggins 07:43:06.0 02:16:23.3 Female Weston AC
48. 71 Dhana Caple 07:43:40.6 02:16:57.9 Female CDF Runners
49. 31 Bryan Stadden 07:43:49.0 02:17:06.3 Male Bitton Road Runners
50. 233 Richard Croft 07:44:07.0 02:17:24.3 Male
51. 186 Matthew Garnett 07:44:17.0 02:17:34.3 Male GoodGym Race Team
52. 47 Christian Servini 07:45:50.7 02:19:08.0 Male Header Lake Running Club
53. 195 Michael Slack 07:48:01.2 02:21:18.5 Male
54. 25 Ben Rowlinson 07:48:23.3 02:21:40.6 Male
55. 205 Nicholas Pounder 07:49:02.0 02:22:19.3 Male Pontypridd (Roadents) AC
56. 32 Byron Crook 07:49:05.7 02:22:23.0 Male
57. 232 Richard Fowler 07:51:35.9 02:24:53.2 Male
58. 158 Lee Morris 07:55:15.0 02:28:32.3 Male 3M Gorseinon RRC
59. 273 Steve Chave 07:58:56.3 02:32:13.6 Male 100 Marathon Club
60. 279 Stuart Ward 08:01:14.9 02:34:32.2 Male
61. 277 Steven Howell 08:02:59.4 02:36:16.7 Male Port Talbot Harriers & AC
62. 165 Luke Clifton 08:03:26.0 02:36:43.3 Male
63. 269 Stephen Wakeford 08:03:40.5 02:36:57.8 Male Deal Triathlon & RC
64. 70 Delyth Williams 08:03:46.7 02:37:04.0 Female
65. 276 Steven Roberts 08:03:58.1 02:37:15.4 Male
66. 4 Aisling Pigott 08:06:11.0 02:39:28.3 Female Outdoor fitness
T67. 248 Sabine Derey 08:07:21.7 02:40:39.0 Female
T67. 125 Jason Prior 08:07:21.7 02:40:39.0 Male
69. 36 Ceri Roberts 08:07:44.6 02:41:01.9 Male
70. 126 Jason Brewer 08:08:50.7 02:42:08.0 Male civil service sports
71. 171 Mark Whitby 08:09:16.7 02:42:34.0 Male Milford Tritons
72. 28 Brian Cotton 08:10:01.1 02:43:18.4 Male Cwm Ogwr Running Club
T73. 261 Shaine Regan 08:10:22.8 02:43:40.1 Male UKA
T73. 192 Meurig Owen 08:10:22.8 02:43:40.1 Male
T75. 184 Matt Thomas 08:11:48.5 02:45:05.8 Male
T76. 62 Darren Hacker 08:11:48.5 02:45:05.8 Male
T76. 77 Elliott Hodges 08:11:48.5 02:45:05.8 Male Somerset RC Tri
78. 16 Andrew Davies 08:12:52.9 02:46:10.2 Male Celtictri
79. 167 Lyndon Miles 08:13:57.7 02:47:15.0 Male Lliswerry Runners
80. 61 Darren Bowden 08:14:01.7 02:47:19.0 Male Rhondda Triathlon Club
81. 34 Carl Walsh 08:14:09.7 02:47:27.0 Male Rhondda Valley Runners
82. 250 Sam Callear 08:14:31.8 02:47:49.1 Female
83. 148 Keiryn Smithers 08:15:24.9 02:48:42.2 Male Rhondda triathlon club
84. 295 Vicki Luffrum 08:18:22.8 02:51:40.1 Female
85. 124 Jason Cotterill 08:19:23.9 02:52:41.2 Male Killamarsh Kestrels RC
86. 112 Humphrey Dunn 08:19:42.9 02:53:00.2 Male SY Tri (Shrewsbury Triathlon)
87. 209 Paul Butcher 08:21:05.3 02:54:22.6 Male Clwb Rehdeg Pontardawe
88. 42 Chris Williams 08:21:13.9 02:54:31.2 Male
89. 268 Stephen Jones 08:21:18.2 02:54:35.5 Male
90. 235 Richard Bowen 08:21:43.7 02:55:01.0 Male Griffithstown Harriers
91. 58 Daniel Roberts 08:23:35.8 02:56:53.1 Male
92. 86 Fiona Davies 08:24:56.4 02:58:13.7 Female Pontypridd (Roadents) AC
T93. 5 Alan Reeve 08:27:15.8 03:00:33.1 Male
T93. 121 Jamie Lewis 08:27:15.8 03:00:33.1 Male
95. 60 Darren King 08:29:37.2 03:02:54.5 Male Mud Crew Trail Runners
96. 292 William Denny 08:32:00.2 03:05:17.5 Male Pontypridd (Roadents) AC
97. 54 Colin Danks 08:33:25.2 03:06:42.5 Male
98. 123 Jason Bird 08:33:34.4 03:06:51.7 Male
T99. 177 Mark Fraser 08:33:54.2 03:07:11.5 Male Slinn Allstars
T99. 188 Matthew Gaut 08:33:54.2 03:07:11.5 Male
101. 199 Mira Jain 08:38:18.9 03:11:36.2 Female
T102. 149 Kelly Felstead 08:39:55.7 03:13:13.0 Female Islwyn RC
T102. 39 Chris Buckley 08:39:55.7 03:13:13.0 Male
104. 181 Mark Dibb 08:43:59.5 03:17:16.8 Male
105. 109 Helen Trollope 08:44:21.2 03:17:38.5 Female Mudstacle
106. 79 Elton Angle-Smith 08:46:14.7 03:19:32.0 Male Eryri Harriers
T107. 172 Mark Foster 08:48:26.6 03:21:43.9 Male Plymouth musketeers
T107. 100 Gary Martin 08:48:26.6 03:21:43.9 Male Plymouth musketeers
109. 92 Gareth Boulton 08:50:58.7 03:24:16.0 Male
110. 33 Carl Maus 08:52:07.3 03:25:24.6 Male the old parish
111. 136 Jon Thiel 08:53:02.4 03:26:19.7 Male Bridgend AC
112. 97 Garry Griffiths 08:55:37.3 03:28:54.6 Male Rhondda Valley Runners
113. 290 Wayne Hayhurst 08:55:53.1 03:29:10.4 Male Cwm Ogwr Running Club
114. 88 Gareth Boyd 08:56:02.4 03:29:19.7 Male Helsby (BICC) RC
T115. 247 Ryan Flowers 08:56:15.8 03:29:33.1 Male
T116. 218 Phil Servas 08:56:15.8 03:29:33.1 Male
T116. 82 Emma Greaves 08:56:15.8 03:29:33.1 Female Ely Runners
118. 176 Mark Hutchings 08:56:28.1 03:29:45.4 Male
119. 98 Gary Hobbs 08:57:16.3 03:30:33.6 Male Village Vipers
120. 20 Andrew Canham 08:57:38.4 03:30:55.7 Male
T121. 12 Alun Neale 08:57:46.7 03:31:04.0 Male
T121. 9 Alex Morris 08:57:46.7 03:31:04.0 Male
123. 230 Richard Pitt 08:58:29.4 03:31:46.7 Male
124. 64 Dave Lewis 08:58:47.0 03:32:04.3 Male
125. 15 Andrew Imms 08:59:09.2 03:32:26.5 Male
126. 67 Dean Tucker 09:00:00.3 03:33:17.6 Male Team g1
127. 156 Kris Denholm 09:02:13.4 03:35:30.7 Male CWN OGWR RUNNING CLUB
128. 111 Heulwen James 09:02:30.2 03:35:47.5 Female Rhedwyr Emlyn Runners
129. 183 Mathew Fowler 09:04:37.1 03:37:54.4 Male
T130. 274 Steven Rodriguez 09:06:15.0 03:39:32.3 Male Milford Tritons
T130. 137 Jonathan Treharne 09:06:15.0 03:39:32.3 Male Milford Tritons CC
132. 293 Zoe Clancy 09:06:22.9 03:39:40.2 Female
133. 221 Phillip Davies 09:06:26.6 03:39:43.9 Male
134. 150 Kelly Ford 09:13:52.6 03:47:09.9 Female Barnsley Harriers
135. 74 Elaine Dean 09:14:11.0 03:47:28.3 Female 100 Marathon Club
136. 38 Chris Poole 09:19:34.9 03:52:52.2 Male Taunton Running Club
137. 102 Gary Bowen-Thomson 09:20:31.1 03:53:48.4 Male Outdoor Fitness
T138. 76 Ellen Wood 09:21:12.2 03:54:29.5 Female
T138. 115 James Alford 09:21:12.2 03:54:29.5 Male Dredgers
140. 194 Michael Cooke 09:21:17.9 03:54:35.2 Male
141. 43 Chris James 09:21:21.9 03:54:39.2 Male
T142. 157 Lee Doddridge 09:22:40.2 03:55:57.5 Male Team H Plymouth
T142. 202 Neill Travers 09:22:40.2 03:55:57.5 Male Team H
144. 41 Chris Sparrow 09:25:48.5 03:59:05.8 Male
145. 164 Luke Dyer 09:25:58.3 03:59:15.6 Male Caerphilly RC
146. 255 Sarah Davies 09:26:43.9 04:00:01.2 Female
147. 110 Henry Bagnall 09:26:55.5 04:00:12.8 Male
148. 159 Lisa Phipps 09:27:11.7 04:00:29.0 Female
149. 6 Alastair Hopkins 09:31:10.7 04:04:28.0 Male
T150. 141 Jonathan Walker 09:32:24.9 04:05:42.2 Male South Wales Police
T150. 222 Phillip Morgan 09:32:24.9 04:05:42.2 Male
T152. 29 Brian Saxby 09:33:49.3 04:07:06.6 Male Run4All
T152. 283 Teresa Roberts 09:33:49.3 04:07:06.6 Female Tewkesbury ac
154. 241 Rony Seamons 09:34:09.5 04:07:26.8 Male Wuusss Tri
155. 262 Shaun Hitchcock 09:35:30.7 04:08:48.0 Male plymouth musketeers
156. 281 Susan Mansfield 09:36:06.1 04:09:23.4 Female Kamon Endurance Team
157. 182 Mat Gilliard 09:36:10.7 04:09:28.0 Male
158. 49 Christian Lloyd 09:38:51.7 04:12:09.0 Male
159. 287 Tony Wilkins 09:40:22.8 04:13:40.1 Male
T160. 57 Dan Williams 09:46:12.0 04:19:29.3 Male Serpentine RC
T160. 211 Paul Mcguinness 09:46:12.0 04:19:29.3 Male Cranleigh Runners
162. 187 Matthew Evans 09:46:17.1 04:19:34.4 Male
T163. 107 Hayley Cooper 09:46:28.1 04:19:45.4 Female Tattenhall Runners
T163. 146 Katie Smith 09:46:28.1 04:19:45.4 Female
165. 138 Jonathan Owen 09:46:35.7 04:19:53.0 Male
T166. 99 Gary Burkes 09:47:02.2 04:20:19.5 Male UKA
T166. 174 Mark Rose 09:47:02.2 04:20:19.5 Male Black pear joggers
168. 154 Kezia Pugh 09:47:49.9 04:21:07.2 Female
169. 93 Garfield Jones 09:49:48.4 04:23:05.7 Male Islwyn RC
170. 263 Sian Parry 09:53:50.5 04:27:07.8 Female
T171. 14 Andre Hutchinson 09:55:37.3 04:28:54.6 Female Maldwyn Harriers
T172. 249 Sallyann Morris 09:55:37.3 04:28:54.6 Female
T173. 96 Garry Jerman 09:55:37.3 04:28:54.6 Male
T173. 129 Jess Evans 09:55:37.3 04:28:54.6 Female
T175. 191 Melanie Gaul 09:59:11.4 04:32:28.7 Female Aberystwyth AC
T175. 175 Mark Gaul 09:59:11.4 04:32:28.7 Male Aberystwyth AC
177. 17 Andrew Lawrence 10:01:45.2 04:35:02.5 Male Islwyn RC
178. 238 Rob Davis 10:04:47.1 04:38:04.4 Male
179. 300 Dafydd Weetman 10:04:56.9 04:38:14.2 Male
T180. 30 Bryan Darney 10:07:56.0 04:41:13.3 Male Goring Road Runners
T180. 163 Louise Diez 10:07:56.0 04:41:13.3 Female Fittleworth Flyers
T182. 118 James Beaman 10:10:07.6 04:43:24.9 Male
T182. 170 Marc Parsons 10:10:07.6 04:43:24.9 Male
184. 213 Paul Cross 10:13:28.1 04:46:45.4 Male 100 Marathon Club
T185. 130 Joe Fischr 10:18:29.5 04:51:46.8 Male
T186. 266 Simon Downs 10:18:29.5 04:51:46.8 Male East End RRC
T186. 271 Steve Reynolds 10:18:29.5 04:51:46.8 Male
188. 197 Mike Richards 10:30:11.1 05:03:28.4 Male
189. 251 Sam Nicholson 10:30:43.4 05:04:00.7 Male
190. 284 Thomas Sneddon 10:32:04.8 05:05:22.1 Male Celtic tri
T191. 252 Samuel Osei-Nimo 10:34:47.4 05:08:04.7 Male
T191. 7 Alex Thomson 10:34:47.4 05:08:04.7 Male
193. 66 David Shacklock 10:38:41.8 05:11:59.1 Male blackpear joggers
194. 55 Craig Yardley 10:38:48.8 05:12:06.1 Male black pear joggers
195. 46 Chris Poole 10:39:33.8 05:12:51.1 Male
T196. 84 Emma Tumelty 10:45:11.3 05:18:28.6 Female Running the distance
T196. 207 Patricia Searle 10:45:11.3 05:18:28.6 Female
T198. 272 Steve Hoskin 10:47:37.3 05:20:54.6 Male Team H
T199. 231 Richard Cheney 10:47:37.3 05:20:54.6 Male
T200. 131 John Hicks 10:47:37.3 05:20:54.6 Male
T201. 228 Rhys Dowling 10:47:37.3 05:20:54.6 Male
T201. 178 Mark Simon 10:47:37.3 05:20:54.6 Male
203. 217 Phil Norton 10:50:57.5 05:24:14.8 Male
204. 91 Gareth Somerford 10:54:08.9 05:27:26.2 Male
205. 35 Carl Seaman 11:06:36.5 05:39:53.8 Male Rhondda Valley Runners
T206. 133 John Cunnane 11:29:07.9 06:02:25.2 Male Long Distance Walkers Association
T206. 127 Vicki Jones 11:29:07.9 06:02:25.2 Female Islwyn RC
208. 87 Gareth Piper 11:30:28.0 06:03:45.3 Male Cwmogwr running club
T209. 78 Elly Downing 11:31:01.7 06:04:19.0 Female Meirionnydd Running Club
T209. 253 Sandra Williams 11:31:01.7 06:04:19.0 Female Trail Runner Association
T211. 51 Claire Sebburn 11:44:24.6 06:17:41.9 Female
T211. 10 Ali Carless 11:44:24.6 06:17:41.9 Female
213. 11 Allan Maguire 11:44:27.2 06:17:44.5 Male
T214. 144 Katherine Mcsweeney 11:56:08.1 06:29:25.4 Female
T214. 101 Gary Mcsweeney 11:56:08.1 06:29:25.4 Male
216. 193 Michael Faulds 11:57:13.3 06:30:30.6 Male Lliswerry Runners
217. 147 Katy Mcgowan 11:58:49.5 06:32:06.8 Female Forest Monsters
T218. 223 Rachel Butler 12:03:03.6 06:36:20.9 Female Maldwyn Harriers
T219. 24 Belinda Bryant 12:03:03.6 06:36:20.9 Female
T219. 280 Sue Carroll 12:03:03.6 06:36:20.9 Female Maldwyn Harriers
T221. 85 Fiona Mcwilliam 12:08:42.9 06:42:00.2 Female
T221. 282 Susi Cornwell 12:08:42.9 06:42:00.2 Female
223. 210 Paul Wright 12:09:28.1 06:42:45.4 Male