Final Results

Pos Bib Name Time ± Group Team
1. 195 Kristoff Boynton 00:35:05.7 00:00:00.0 M Open
2. 96 Joseph Kwallah 00:36:46.3 00:01:40.6 M40 Wetherby Runners
3. 21 Tom Calvert 00:36:56.9 00:01:51.2 M Open Knaresborough Striders
4. 119 Alex Patrickson 00:37:42.7 00:02:37.0 M Open Nidd Valley Road Runners
5. 131 Douglas Scott 00:38:02.4 00:02:56.7 M40 Ripon Runners
6. 120 Steve Pinn 00:38:26.8 00:03:21.1 M Open Roundhay Runners
7. 83 Mark Holt 00:38:54.5 00:03:48.8 M40 Wetherby Runners
8. 149 Gareth Somerville 00:39:19.9 00:04:14.2 M Open Harrogate Harriers & Ac
9. 46 Jamie Dilasser 00:39:36.0 00:04:30.3 M40 Nidd Valley Road Runners
10. 99 Martin Lofthouse 00:39:41.4 00:04:35.7 M40 Nidd Valley Road Runners
11. 40 James Cornforth 00:39:55.7 00:04:50.0 M Open Knaresborough Strider
12. 162 Andy Todd 00:40:02.4 00:04:56.7 M50 Nidd Valley Road Runners
13. 59 Andy Forsyth 00:40:09.1 00:05:03.4 M50 Askern Drc
14. 178 James Wright 00:40:14.4 00:05:08.7 M Open Knaresborough Striders
15. 17 Steve Boynton 00:40:20.1 00:05:14.4 M60 British Library Boston Spa Ac
16. 64 Michael Gill 00:41:14.0 00:06:08.3 M50 Harrogate Harriers & Ac
17. 179 Thomas Wynn 00:41:25.2 00:06:19.5 M Open
18. 128 Trevor Schofield 00:41:53.1 00:06:47.4 M Open Ripon Runners
19. 109 Ian Mitchell 00:42:02.0 00:06:56.3 M50 Knaresborough Striders
20. 188 Adam Newton 00:42:05.0 00:06:59.3 M Open Harrogate Harriers
21. 13 David Binks 00:42:20.7 00:07:15.0 M40 Ripon Runners
22. 93 Mark Jordan 00:42:33.6 00:07:27.9 M60 Harrogate Harriers
23. 165 James Tucknott 00:42:35.9 00:07:30.2 M Open
24. 166 Steven Turner 00:43:14.6 00:08:08.9 M40 Nidd Valley Road Runners
25. 15 Jon Blane 00:43:18.8 00:08:13.1 M50 Harrogate Harriers & Ac
26. 75 Richard Harry 00:43:28.5 00:08:22.8 M40 Thirsk & Sowerby Harriers
27. 114 Julian Murray 00:43:43.3 00:08:37.6 M40 Harrogate Harriers
28. 85 Ben Howley 00:43:45.0 00:08:39.3 M Open
29. 150 Nathaniel Southworth 00:43:58.3 00:08:52.6 M Open Harrogate Harriers
30. 194 Peter Butterworth 00:44:02.8 00:08:57.1 M60
31. 54 Charlotte Evans 00:44:04.6 00:08:58.9 F40 Harrogate Harriers
32. 199 David James 00:44:06.8 00:09:01.1 M Open
33. 174 Huw Williams 00:44:11.0 00:09:05.3 M Open
34. 101 Sima Lowery 00:44:18.3 00:09:12.6 F40 Knaresborough Striders
35. 25 Nicola Carter 00:44:26.4 00:09:20.7 F40 Knaresborough Striders
36. 32 Stephen Constable 00:44:31.2 00:09:25.5 M50
37. 135 Graham Shipway 00:44:38.5 00:09:32.8 M40
38. 73 Damien Handslip 00:44:54.0 00:09:48.3 M50 Nidd Valley Road Runners
39. 38 Philip Cornforth 00:45:01.8 00:09:56.1 M40 Knaresborough Strider
40. 63 Conrad Garcia 00:45:14.3 00:10:08.6 M50 Knaresborough Striders
41. 196 Mark Astill 00:45:18.7 00:10:13.0 M40
42. 151 Joanne Stephenson 00:45:29.8 00:10:24.1 F Open
43. 110 John Mitton 00:45:47.6 00:10:41.9 M40 Nidd Valley
44. 177 Jonathan Wood 00:46:12.5 00:11:06.8 M Open
45. 65 Elizabeth Gilley 00:46:28.8 00:11:23.1 F Open York Acorn
46. 138 Alan Simpson 00:46:51.8 00:11:46.1 M40 Thirsk and Sowerby Harriers
47. 51 Neil Dring 00:47:03.0 00:11:57.3 M50 Ripon Runners
48. 9 Christopher Beattie 00:47:03.9 00:11:58.2 M60 Nidd Valley Road Runners
49. 69 Mike Greenwood 00:47:06.2 00:12:00.5 M Open
50. 137 Sue Simpson 00:47:09.1 00:12:03.4 F50 Nidd Valley Road Runners
51. 53 Paula Eastaugh 00:47:17.2 00:12:11.5 F40 Harrogate Harriers
52. 129 Jeremy Scott 00:47:21.8 00:12:16.1 M40
53. 167 Diane Vaughan 00:47:41.9 00:12:36.2 F50 Quakers
54. 34 James Cook 00:47:48.6 00:12:42.9 M40 Nidd Valley Road Runners
55. 189 Paul Bainbridge 00:47:50.8 00:12:45.1 M60 Bedale & Askew Harriers
56. 68 Sophie Greenbank 00:48:00.5 00:12:54.8 F Open
57. 104 Simon Mccudden 00:48:23.3 00:13:17.6 M50 Ripon Runners
58. 148 Rob Snow 00:48:35.8 00:13:30.1 M50 Nidd Valley Road Runners
59. 133 Dave Seaman 00:48:48.8 00:13:43.1 M70 Nidd Valley Road Runners
60. 173 Gary Wilkinson 00:48:52.7 00:13:47.0 M40
61. 20 Derek Calvert 00:49:01.7 00:13:56.0 M50 Knaresborough Striders
62. 72 David Halladay 00:49:28.5 00:14:22.8 M50 Knaresborough Striders
63. 91 Stewart Hymas 00:49:56.0 00:14:50.3 M40 Knaresborough Striders
64. 154 Andrew Tattersall 00:50:17.2 00:15:11.5 M50 Vocalink Running Club
65. 44 David Darton 00:50:31.7 00:15:26.0 M50 York Knavesmire Harriers
66. 124 Mark Raven 00:50:35.6 00:15:29.9 M50
67. 3 Chris Aldred 00:50:55.7 00:15:50.0 M50
68. 153 Mark Swinden 00:50:59.0 00:15:53.3 M60 Tadcaster Harriers
69. 87 Sarah Hughan 00:51:00.6 00:15:54.9 F Open Nidd Valley Road Runners
70. 86 Sarah Howley 00:51:04.8 00:15:59.1 F Open
71. 39 Anna Cornforth 00:51:06.8 00:16:01.1 F Open Knaresborough Strider
72. 14 Debbie Bland 00:51:12.8 00:16:07.1 F60 Eccleshill Rr
73. 152 Catherine Sutcliffe 00:51:16.0 00:16:10.3 F50 Ripon Runners
74. 197 Nikky Christie 00:51:18.3 00:16:12.6 F50
75. 28 Anne Cheeseman 00:51:45.5 00:16:39.8 F50 Ripon Runners
76. 78 Ian Hepworth 00:51:58.2 00:16:52.5 M70 Richmond & Zetland
77. 88 Richard Hughes 00:52:07.1 00:17:01.4 M50 Quakers
78. 11 Angie Benson 00:52:17.0 00:17:11.3 F50 Ripon Runners
79. 191 Wendy Mcculloch 00:52:26.9 00:17:21.2 F40
80. 147 Oliver Smith 00:52:37.3 00:17:31.6 M Open
81. 52 Toby Eastaugh 00:52:38.9 00:17:33.2 M50 Harrogate Harriers
82. 106 James Mcghee 00:52:45.7 00:17:40.0 M50 Billingham
83. 82 Kim Holden 00:52:53.1 00:17:47.4 F50 Ripon Runners
84. 30 Christine Clubbs 00:52:55.4 00:17:49.7 F40 Wetherby Runners
85. 170 Drew Ward 00:53:16.0 00:18:10.3 M60 Wetherby
86. 184 Chris Appleton 00:53:27.3 00:18:21.6 M50 Bedale & Askew Harriers
87. 107 Moira Mctague 00:53:29.7 00:18:24.0 F50 Nidd Valley Road Runners
88. 155 Christina Taylor 00:53:31.5 00:18:25.8 F Open Nidd Valley Road Runners
89. 187 Malcom Shand 00:53:36.0 00:18:30.3 M40
90. 121 Lucy Pitt 00:53:45.3 00:18:39.6 F Open
91. 156 Sarah Vest 00:54:03.1 00:18:57.4 F Open
92. 171 Neil David Watts 00:54:13.5 00:19:07.8 M50
93. 122 Graeme Prescott 00:54:16.5 00:19:10.8 M50
94. 5 Stan Appleton 00:54:28.0 00:19:22.3 M60 Ripon Runners
95. 33 Beth Constantine 00:54:30.6 00:19:24.9 F Open Ripon Runners
96. 97 Colin Lea 00:54:50.5 00:19:44.8 M50 York Knavesmire Harriers
97. 42 Samantha Curnow 00:54:56.8 00:19:51.1 F Open
98. 115 Kate Naylor 00:55:00.2 00:19:54.5 F50
99. 141 Nicholas Smith 00:55:21.2 00:20:15.5 M50 Nidd Valley Running Club
100. 111 Eleanore Moody 00:55:46.6 00:20:40.9 F Open
101. 74 Debbie Handslip 00:55:47.0 00:20:41.3 F40 Nidd Valley Road Runners
102. 43 David Curtis 00:55:48.2 00:20:42.5 M50
103. 172 Kerensa Welsby 00:55:48.6 00:20:42.9 F50 Knaresborough Striders
104. 2 Fiona Alder 00:55:49.2 00:20:43.5 F60 Ripon Runners
105. 22 Rebecca Carman 00:55:51.9 00:20:46.2 F Open
106. 185 Karen Rayner 00:55:54.4 00:20:48.7 F50
107. 140 Fiona Slight 00:56:01.4 00:20:55.7 F40 Knaresborough Striders
108. 164 Jayne Tremble 00:56:11.9 00:21:06.2 F40
109. 169 Rachel Vojvodic 00:56:13.5 00:21:07.8 F Open
T110. 84 Daniel Howe 00:56:42.0 00:21:36.3 M Open
T110. 143 Martin Smith 00:56:42.0 00:21:36.3 M50 York Knavesmire Harriers
112. 79 Graham Heywood 00:56:44.0 00:21:38.3 M40
113. 10 Heather Bell 00:56:52.5 00:21:46.8 F50 Thirsk and Sowerby Harriers
114. 45 Philip Dennis 00:57:06.8 00:22:01.1 M40
115. 193 Mel Dutka 00:57:10.5 00:22:04.8 F50
116. 159 Jordane Thompson 00:57:15.4 00:22:09.7 F Open
117. 80 Robert Hill 00:57:21.5 00:22:15.8 M70 Niddvalleyroadrunners
118. 139 Yvonne Skelton 00:57:29.1 00:22:23.4 F60 Harrogate Harriers & Ac
119. 98 Steven Little 00:57:40.9 00:22:35.2 M50
120. 12 Clare Bentley 00:57:42.4 00:22:36.7 F40 Wetherby Runners
121. 145 Nicola Smith 00:57:43.8 00:22:38.1 F40
122. 198 Andy Hodgson 00:57:51.3 00:22:45.6 M40
123. 47 Debbie Dilasser 00:58:01.3 00:22:55.6 F40 Nidd Valley Road Runners
124. 81 Michael Hoggan 00:58:22.0 00:23:16.3 M50
125. 130 Ewa Scott 00:58:33.0 00:23:27.3 F40 Nidd Valley Runners
126. 163 Rachael Tranter 00:58:38.6 00:23:32.9 F40
127. 29 Andrew Childe 00:59:07.3 00:24:01.6 M40
128. 7 Laura Baker 00:59:21.6 00:24:15.9 F Open Knaresborough Striders
129. 62 Janine Gambles 00:59:44.5 00:24:38.8 F50
130. 49 Richard Downey 01:00:08.5 00:25:02.8 M50
131. 37 Rod Cooper 01:00:14.4 00:25:08.7 M50
132. 1 Alice Ackernley 01:00:17.0 00:25:11.3 F40
133. 123 Vanessa Quarmby 01:00:28.6 00:25:22.9 F Open
134. 144 Michelle Smith 01:00:32.5 00:25:26.8 F40 Nidd Valley Road Runners
135. 56 Tony Everitt 01:00:38.1 00:25:32.4 M50 Knaresborough Striders
136. 89 John Hunter 01:00:52.5 00:25:46.8 M60 Bedale and Aiskew Runners
137. 158 Mathew Thompson 01:01:08.1 00:26:02.4 M Open
138. 134 Jenny Seidel 01:01:26.6 00:26:20.9 F40
139. 180 James Cook2 01:01:27.9 00:26:22.2 M40
140. 58 Hannah Fletcher 01:01:45.6 00:26:39.9 F Open Thirsk and Sowerby Harriers
141. 76 Katherine Hartshorn 01:01:49.9 00:26:44.2 F40
142. 4 Tracy Allison 01:01:53.0 00:26:47.3 F50 Knaresborough Striders
143. 190 Hillary Gilliam 01:01:55.5 00:26:49.8 F50
144. 175 Jonathan Willis 01:02:27.5 00:27:21.8 M50
145. 103 Emma Mcanaw 01:02:53.3 00:27:47.6 F Open
146. 61 Peter Fusco 01:03:15.8 00:28:10.1 M60
147. 200 Jake Hodgson 01:03:26.6 00:28:20.9 M Open
148. 192 John Netherwood 01:03:39.5 00:28:33.8 M60
149. 161 Tracey Tinsley 01:03:55.4 00:28:49.7 F50
150. 105 Sheila Mccudden 01:03:56.6 00:28:50.9 F50
151. 117 Gary Othick 01:04:01.1 00:28:55.4 M50 Wetherby Runners
152. 125 Dawn Richardson 01:04:19.6 00:29:13.9 F50 Knaresborough Striders
153. 16 Rochelle Bodey 01:04:30.3 00:29:24.6 F Open
154. 113 Emma Morgan 01:04:46.3 00:29:40.6 F40
155. 108 Amanda Millgate 01:04:48.5 00:29:42.8 F40
156. 90 Graham Hyde 01:05:13.7 00:30:08.0 M40 Nidd Valley Road Runners
157. 186 Julie Merrin 01:05:36.9 00:30:31.2 F40
158. 55 Jaymie Evans 01:05:44.2 00:30:38.5 F Open
159. 8 Jez Barnes 01:06:26.1 00:31:20.4 M40
160. 48 Michelle Dinsdale 01:07:10.5 00:32:04.8 F40 Nidd Valley Road Runners
161. 181 Phillipa Cook 01:07:52.7 00:32:47.0 F40
162. 157 Melissa Thomas-Peters 01:08:02.1 00:32:56.4 F40
163. 18 Ann-Marie Brown 01:08:07.4 00:33:01.7 F40
164. 77 Tracy Hayden 01:08:32.6 00:33:26.9 F50 Thirsk & Sowerby Harriers
165. 36 Anne Cooley 01:08:52.0 00:33:46.3 F60 Knaresborough Striders
166. 19 Ashleigh Burns 01:10:05.6 00:34:59.9 F40
167. 182 Ian Codling 01:14:31.2 00:39:25.5 M70 Thirsk & Sowerby Harriers
168. 6 Elizabeth Atkinson 01:14:33.4 00:39:27.7 F Open St Theresa's a C
169. 102 Lynsey Lyon 01:14:35.0 00:39:29.3 F40 St Theresa's Ac Club
170. 31 Fiona Collier 01:14:53.9 00:39:48.2 F50 Harrogate Harriers
171. 50 Gaynor Downs 01:16:20.4 00:41:14.7 F60
172. 70 Danielle Greenwood 01:16:24.2 00:41:18.5 F Open
T173. 67 Katie Gray 01:16:28.8 00:41:23.1 F50 Knaresborough Striders
T173. 66 June Graham 01:16:28.8 00:41:23.1 F50 Knaresborough Striders
175. 176 Kerry Wood 01:17:10.3 00:42:04.6 F Open
176. 132 Lorraine Scott 01:19:46.4 00:44:40.7 F Open
177. 168 Rebecca Vest 01:19:55.1 00:44:49.4 F Open
178. 183 Marion Codling 01:20:43.5 00:45:37.8 F70 Thirsk & Sowerby Harriers