Final Results

Pos Bib Name Time ± Group Team
1. 178 Barney Nikolich 02:22:45.3 00:00:00.0 M
2. 60 Jonathan Cox 02:25:49.7 00:03:04.4 M Eden Runners
3. 264 Unnamed Racer 02:29:17.9 00:06:32.6
4. 81 Hedley Fletcher 02:32:03.0 00:09:17.7 MV40 Blaydon Harriers & AC
5. 115 Matthew Hetherington 02:33:43.7 00:10:58.4 M Northumberland Fell Runners
6. 9 Jamie Arkle 02:37:57.8 00:15:12.5 M RAF
7. 258 Unnamed Racer 02:39:02.7 00:16:17.4
8. 13 Paul Banks 02:41:47.8 00:19:02.5 MV40 Morpeth Harriers & AC
9. 37 Seb Bufton 02:45:52.0 00:23:06.7 M Saltwell Harriers
10. 36 Paul Brunger 02:47:03.8 00:24:18.5 M Derwent Valley Running Club
11. 104 Danny Grieves 02:47:41.7 00:24:56.4 M
12. 5 Darren Allan 02:48:54.8 00:26:09.5 MV50
13. 247 Ross Wilson 02:50:20.4 00:27:35.1 M Alnwick Harriers
14. 139 Brian Kennedy 02:51:50.5 00:29:05.2 MV40 Carnethy Hill Running Club
15. 249 David Wiseman 02:51:57.2 00:29:11.9 M
16. 26 Jonathan Boxshall 02:56:24.0 00:33:38.7 MV40 North East Marathon Club
17. 216 Craig Stocken 02:57:08.2 00:34:22.9 MV40 Heaton Harriers & AC
18. 120 Mike Hoppe 02:58:52.1 00:36:06.8 MV40 Haddington Running Club
19. 77 Neil Fellows 02:58:56.7 00:36:11.4 MV40 Blaydon Harriers & AC
20. 218 Craig Sutherland 02:59:26.0 00:36:40.7 M
21. 124 Ian Hutchinson 03:00:24.9 00:37:39.6 MV40 Derwent Valley Trail Runners
22. 267 Unnamed Racer 03:00:33.2 00:37:47.9
23. 50 Doug Cockett 03:00:37.4 00:37:52.1 MV40 Heaton Harriers & AC
24. 22 Ian Blakemore 03:01:07.2 00:38:21.9 MV40 Hartlepool Triathletes
25. 219 Lisa Tang 03:01:21.7 00:38:36.4 F Tynedale Harriers & AC
26. 251 Simon Woolley 03:01:31.8 00:38:46.5 M Derwent Valley Running Club
27. 155 Alasdair Mccallum 03:01:47.8 00:39:02.5 MV50 Norham Running Club
28. 171 Peter Morgan 03:02:00.7 00:39:15.4 M
29. 114 Michelle Hetherington 03:02:35.6 00:39:50.3 FV50 Carnethy Hill Racing Club
30. 140 Luke Kennedy 03:04:06.7 00:41:21.4 M Sunderland Strollers
31. 141 Richard Kirby 03:05:26.5 00:42:41.2 MV40 Morpeth Harriers & AC
32. 35 Jack Brown 03:08:02.9 00:45:17.6 M Jarrow & Hebburn AC
33. 7 Matthew Appleby 03:08:21.7 00:45:36.4 M Jarrow & Hebburn AC
34. 234 Dale Wakeham 03:08:59.2 00:46:13.9 M
35. 262 Unnamed Racer 03:09:01.6 00:46:16.3
36. 40 Erica Burberry 03:09:30.8 00:46:45.5 F Haddington Running Club
37. 132 Pete Jobes 03:11:15.0 00:48:29.7 M Heaton Harriers & AC
38. 112 Katie Hawkins 03:13:05.8 00:50:20.5 F
39. 173 Carl Mowatt 03:14:17.5 00:51:32.2 MV50 South Shields Harriers & AC
40. 269 Unnamed Racer 03:14:48.4 00:52:03.1
41. 270 Unnamed Racer 03:16:21.9 00:53:36.6
42. 170 Michael Morgan 03:17:33.1 00:54:47.8 M
43. 33 Fraser Brown 03:17:45.8 00:55:00.5 M Northumberland Fell Runners
44. 153 Gary Mason 03:21:58.3 00:59:13.0 MV40 Northumberland Fell Runners
45. 260 Unnamed Racer 03:22:40.9 00:59:55.6
46. 84 Michael Foy 03:25:29.9 01:02:44.6 MV50 Haddington Running Club
47. 168 Pascaline Mollard 03:25:46.1 01:03:00.8 F Ferranti AAC
48. 215 Ricky Stafford 03:27:28.3 01:04:43.0 M
49. 65 Tony Davis 03:28:51.8 01:06:06.5 M Summit Crazy
50. 8 Adrian Aradi 03:28:55.9 01:06:10.6 M
51. 148 Tony Lucas 03:29:24.2 01:06:38.9 M
52. 27 Jeannie Brady 03:29:41.6 01:06:56.3 FV40 Tynedale Harriers & AC
53. 223 Wayne Thompson 03:30:20.0 01:07:34.7 MV40
54. 191 Iain Ralphson 03:31:01.7 01:08:16.4 MV40 Derwent Valley Running Club
55. 3 Richard Airey 03:32:31.4 01:09:46.1 M
56. 128 Jonathan James 03:32:50.6 01:10:05.3 M North Shields Polytechnic Club
57. 257 Unnamed Racer 03:34:32.0 01:11:46.7
58. 106 Richard Hadfield 03:35:13.1 01:12:27.8 MV50 Portobello Running Club
59. 190 John Quincey 03:35:35.6 01:12:50.3 MV50
60. 198 Sophie Robson 03:36:08.5 01:13:23.2 F Jarrow & Hebburn AC
61. 91 C�dric Gerbier 03:37:10.9 01:14:25.6 M Edinburgh triatletes
62. 236 Terence Ward 03:37:18.5 01:14:33.2 M
63. 86 Tilly Fuller 03:37:32.3 01:14:47.0 FV40 Chirnside Chasers
64. 241 Jason West 03:37:54.3 01:15:09.0 MV40
65. 157 John Mccarthy 03:38:10.6 01:15:25.3 M South Shields Harriers & AC
66. 176 David Neasham 03:38:49.5 01:16:04.2 MV50
67. 30 Ian Brooks 03:38:58.9 01:16:13.6 MV40 Blaydon Harriers & AC
68. 68 Iain Dobson 03:39:07.5 01:16:22.2 M Sunderland Strollers
69. 195 Arnaud Richard 03:39:41.9 01:16:56.6 M Dundee Road Runners
70. 39 Michael Bunn 03:41:38.8 01:18:53.5 MV60 Jarrow & Hebburn AC
71. 88 Diego Garc�a Mejuto 03:41:53.2 01:19:07.9 M Derwent Valley Trail Runners
72. 225 Mike Thompson 03:42:07.9 01:19:22.6 MV40 Bowland Fell Runners
73. 10 Neil Armstrong 03:42:17.9 01:19:32.6 MV40 Wallsend Harriers & AC
74. 253 Roy Young 03:42:24.5 01:19:39.2 M North Shields Polytechnic Club
75. 80 Monica Flanagan 03:42:29.7 01:19:44.4 FV40 Portobello Running Club
76. 149 Martin Macdonald 03:43:14.6 01:20:29.3 MV50 Haddington Running Club
77. 268 Unnamed Racer 03:43:31.0 01:20:45.7
78. 56 Kieran Conway 03:43:35.3 01:20:50.0 MV40
79. 102 Jonathan Gray 03:43:57.9 01:21:12.6 MV40 Darlington H & AC
80. 146 Will Lloyd 03:44:58.8 01:22:13.5 M Tynedale harriers
81. 167 Jonny Mock 03:45:07.1 01:22:21.8 M
82. 203 Colin Rutherford 03:45:23.1 01:22:37.8 M
83. 64 Alicja Czopek 03:45:28.4 01:22:43.1 FV40 BMF Edinburgh
84. 239 Gary Webster 03:45:39.9 01:22:54.6 M
85. 94 Nicholas Gilbert 03:46:37.8 01:23:52.5 MV40
86. 150 Ian Maddison 03:47:18.7 01:24:33.4 MV50 Derwent Valley Running Club
87. 11 Benjamin Austin 03:47:23.8 01:24:38.5 M
88. 163 Stuart Mcmillan 03:47:48.8 01:25:03.5 MV40 Carnethy Hill Running Club
89. 58 Dawn Cooper 03:48:54.8 01:26:09.5 F Derwent Valley Running Club
90. 183 David Oxley 03:49:03.1 01:26:17.8 M Derwent Valley Trail Runners
91. 177 Lesley Nichol 03:49:13.0 01:26:27.7 FV50 Haddington Running Club
92. 45 Carol Cervenak 03:50:44.7 01:27:59.4 FV50 Gateshead Harriers & AC
93. 127 David Jackson 03:51:10.0 01:28:24.7 M Derwent Valley Trail Runners
94. 73 Jon Embleton 03:51:19.6 01:28:34.3 MV40 Hartlepool Triathletes
95. 221 Alice Tetley-Paul 03:51:37.0 01:28:51.7 F Alnwick Harriers
96. 83 Andy Fowler 03:51:42.3 01:28:57.0 MV40 Derwent Valley Running Club
97. 144 Mark Latham 03:51:56.7 01:29:11.4 MV50 Northumberland Fell Runners
98. 254 Unnamed Racer 03:52:19.5 01:29:34.2
99. 12 Lisa Baker 03:52:53.0 01:30:07.7 FV40 Physiohaus Health PerformanceTri
100. 232 Noel Urwin 03:53:56.5 01:31:11.2 MV50 High Fells
101. 200 Adam Rowe 03:54:19.0 01:31:33.7 M
102. 6 Deborah Allum 03:57:14.0 01:34:28.7 F
103. 154 Bertie Mayo 03:57:30.1 01:34:44.8 M
104. 226 Scott Thompson 03:57:48.5 01:35:03.2 MV40 Border Search & Rescue
105. 72 Darren Elliott 03:58:52.5 01:36:07.2 M
106. 208 Mark Shorting 03:59:00.7 01:36:15.4 M North Shields Polytechnic Club
107. 4 Beyhan Akyollu 03:59:08.3 01:36:23.0 F Knaresborough Striders
108. 230 Conal Tufnell 03:59:30.6 01:36:45.3 M Jarrow & Hebburn AC
109. 213 Harry Sordy 04:00:12.1 01:37:26.8 M
110. 266 Unnamed Racer 04:00:18.8 01:37:33.5
111. 159 Paddy Mcdonald 04:00:26.6 01:37:41.3 MV60 Haddington Running Club
112. 175 Eric Murphy 04:00:31.6 01:37:46.3 MV50 Derwent Valley Trail Runners
113. 196 Georgia Roberts 04:02:16.6 01:39:31.3 F Jesmond Joggers
114. 69 Stuart Donald 04:05:00.6 01:42:15.3 MV50 Vegan Runners UK
115. 98 Neil Gow 04:05:21.8 01:42:36.5 MV50
116. 229 Laura Todd 04:06:25.6 01:43:40.3 F Run Peterlee
117. 100 Mark Gray 04:06:35.7 01:43:50.4 M
118. 204 Stephen Sayer 04:07:31.5 01:44:46.2 MV40 Wallsend Harriers & AC
119. 18 Emily Beaumont 04:08:02.4 01:45:17.1 F Quakers Running Club
120. 161 Norrie Mckinley 04:08:38.8 01:45:53.5 MV50 Haddington Running Club
121. 194 Owen Redpath 04:08:45.2 01:45:59.9 MV40 Haddington Running Club
122. 24 Lynn Bolden 04:09:38.6 01:46:53.3 FV40 Saltwell Harriers
123. 147 Susan Lowes 04:09:51.5 01:47:06.2 FV40 Saltwell Harriers
124. 54 Peter Conroy 04:12:33.8 01:49:48.5 MV50 Derek Zoolander Centre For Kids Who Can?t Run Good
125. 103 Andrew Grey 04:12:58.3 01:50:13.0 M Derwent Valley Trail Runners
126. 118 David Hetherington 04:16:40.7 01:53:55.4 MV50
127. 158 Chris Mcclymont 04:16:43.6 01:53:58.3 M
128. 85 Guy Frankland 04:16:45.7 01:54:00.4 M
129. 123 Graham Hunter 04:16:47.7 01:54:02.4 MV40
130. 209 Karen Singleton 04:17:02.8 01:54:17.5 FV50 Tri Northumberland
131. 78 Iain Fenwick 04:17:13.4 01:54:28.1 MV50 Tri Northumberland
132. 180 Daniel Oconnor 04:17:17.8 01:54:32.5 MV40
133. 248 Christine Wiseman 04:17:22.3 01:54:37.0 FV40 Run Peterlee
134. 43 John Cameron 04:17:56.5 01:55:11.2 MV40
135. 111 Jason Harrison 04:18:00.1 01:55:14.8 MV40
136. 165 Stewart Mcnicholl 04:18:12.3 01:55:27.0 MV40
137. 41 Alice Burrow 04:18:32.8 01:55:47.5 F Cumberland AC
138. 265 Unnamed Racer 04:19:06.7 01:56:21.4
139. 79 Kim Firstbrook 04:19:14.6 01:56:29.3 FV60 Tynedale Harriers & AC
140. 16 Nazir Bashir 04:19:40.2 01:56:54.9 MV40 Derwent Valley Trail Runners
141. 20 Gillian Bell 04:20:20.2 01:57:34.9 FV40 Tynedale Harriers & AC
142. 201 Mark Russell 04:20:45.9 01:58:00.6 MV40 Stocksfield Striders
143. 243 Jocelyn Wilkinson 04:20:54.4 01:58:09.1 F Run Peterlee
144. 97 Heather Gould 04:21:04.2 01:58:18.9 FV50 North Shields Polytechnic Club
145. 25 Simon Bonell 04:21:06.8 01:58:21.5 MV40 Stocksfield Striders
146. 28 Simon Bright 04:21:08.7 01:58:23.4 MV40 Stocksfield Striders
147. 259 Unnamed Racer 04:24:27.1 02:01:41.8
148. 48 Helen Clark 04:24:29.9 02:01:44.6 F Quakers Running Club
149. 2 Emme Ackerman 04:25:02.9 02:02:17.6 F
150. 110 Alastair Hardwick 04:28:29.7 02:05:44.4 MV40
151. 53 Julie Collinson 04:29:19.7 02:06:34.4 FV50 Wallsend Harriers & AC
152. 261 Unnamed Racer 04:29:27.9 02:06:42.6
153. 134 Stuart Johnson 04:29:35.5 02:06:50.2 M
154. 237 Kim Watson 04:29:44.9 02:06:59.6 FV40 Hartlepool Burn Road Harriers
155. 186 Keith Penman 04:29:54.6 02:07:09.3 MV50 Washington Running Club
156. 66 Martin Davison 04:30:13.9 02:07:28.6 MV60 High Fells
157. 162 Glenn Mclintock 04:30:40.2 02:07:54.9 M Hartlepool Triathletes
158. 131 Nina Jensen 04:31:57.5 02:09:12.2 FV40 Claremont Road Runners
159. 169 Paul Mordue 04:35:45.7 02:13:00.4 M
160. 122 Andrew Hudson 04:36:24.8 02:13:39.5 M Jarrow & Hebburn AC
161. 14 Elaine Banks 04:37:11.3 02:14:26.0 FV40 Vegan Runners UK
162. 160 Connor Mcginty 04:37:42.8 02:14:57.5 M
163. 76 Andrew Fairie 04:40:59.7 02:18:14.4 MV40
164. 117 Lee Hetherington 04:41:05.0 02:18:19.7 MV40 South Shields Harriers & AC
165. 116 Christopher Hetherington 04:41:12.8 02:18:27.5 MV40 South Shields Harriers & AC
166. 197 Ross Robertson 04:44:34.7 02:21:49.4 M Vegan Runners UK
167. 49 Andrew Cobb 04:45:48.5 02:23:03.2 MV40 Ashington Hirst Running Club
168. 29 Paula Brook 04:46:28.3 02:23:43.0 FV40 Rothwell & District Harriers
169. 74 Anthony Erskine 04:46:56.2 02:24:10.9 MV40 Sunderland Harriers & AC
170. 15 Graeme Barham 04:47:00.4 02:24:15.1 MV40 Gateshead Harriers & AC
171. 212 Andrew Smith 04:47:07.8 02:24:22.5 M UKnetrunner.co.UK
172. 129 Jonathan Jamison 04:47:32.6 02:24:47.3 MV40 North Shields Polytechnic Club
173. 32 Terry Brown 04:47:45.0 02:24:59.7 MV40 North Shields Polytechnic Club
174. 34 Gavin Brown 04:47:48.6 02:25:03.3 MV40
175. 38 Helen Bullock 04:52:26.1 02:29:40.8 F Derwent Valley Trail Runners
176. 256 Unnamed Racer 04:52:33.7 02:29:48.4
177. 250 Kristy Wonders 04:53:19.7 02:30:34.4 F North Shields Polytechnic Club
178. 227 Gemma Thompson 04:53:42.3 02:30:57.0 F North Shields Polytechnic Club
179. 47 Nicola Clark 04:55:46.4 02:33:01.1 FV40
180. 136 Paul Johnston 04:55:50.7 02:33:05.4 MV50 Red Kite Runners
181. 42 Andrew Callcott 04:56:06.8 02:33:21.5 MV50 Derwent Valley Running Club
182. 217 Christine Stretesky 04:56:35.7 02:33:50.4 FV40 Wallsend Harriers & AC
183. 166 Stephen Metcalf 04:57:42.9 02:34:57.6 MV40 Derwent Valley Trail Runners
184. 189 Steven Proud 05:02:06.3 02:39:21.0 MV40 Tri Northumberland
185. 59 Louise Cordes 05:02:19.8 02:39:34.5 FV40
186. 224 Lee Thompson 05:02:24.3 02:39:39.0 MV40 Tri Northumberland
187. 130 Nicole Jefford 05:03:34.7 02:40:49.4 FV40 Troon Tortoises
188. 52 Deborah Collins 05:03:59.0 02:41:13.7 FV40 Blaydon Harriers & AC
189. 95 Mike Gill 05:05:03.0 02:42:17.7 MV70 Blackhill Bounders
190. 263 Unnamed Racer 05:06:10.2 02:43:24.9
191. 10265 Unnamed Racer 05:14:25.7 02:51:40.4
192. 119 Andrew Hewitt 05:17:41.3 02:54:56.0 MV40 Ashington Hirst Running Club
193. 135 Leanne Johnson 05:17:45.9 02:55:00.6 FV40
194. 214 David Sore 05:20:45.3 02:58:00.0 MV40 Washington Running Club
195. 184 Carol Parry 05:25:02.3 03:02:17.0 FV40 Morpeth Harriers & AC
196. 179 Lee Nixon 05:25:07.4 03:02:22.1 M Derwent Valley Trail Runners
197. 21 Frank Birch 05:39:56.4 03:17:11.1 MV70 Teviotdale Harriers
198. 199 Jim Ross 05:50:06.1 03:27:20.8 MV50 Elswick Harriers
199. 108 Ian Handley 05:50:08.8 03:27:23.5 MV60
200. 151 Layla Majewska 06:08:05.5 03:45:20.2 F Sunderland Strollers
201. 44 Michelle Castro 06:13:05.6 03:50:20.3 F Blyth Running Club
202. 62 Jason Crosby 06:13:19.9 03:50:34.6 MV40 North East Marathon Club
203. 99 Andrew Graham 06:13:37.4 03:50:52.1 MV40 Washington Running Club